Planinski izlet – Vogel – Planina Razor – Tolminske ravne – nedelja, 6.10.2024 – ODPADE!!

Načrtovan planinski izlet v nedeljo 6.10. Vogel – Planina Razor – Tolminske ravne zaradi novo zapadlega snega v visokogorju odpade. Načrtovana tura gre skoraj 2.000 m visoko, nov sneg je nad višino 1.300 m, pričakujemo vetrovno in hladno vreme z občasnimi padavinami, ki na grebenskem izpostavljenem delu poti lahko pomeni zahtevne razmere z objektivno nevarnostjo.

 

 

Vodniški odsek

Planinskega društva Bohinjska Bistrica  in Planinskega društva Srednja vas

Vas v nedeljo, 6.10.2024  vabimo na

celodnevni planinski pohod čez Vogel 1923m ,

( Žabiški Kuk 1881m ) in planino Razor 1286m na Tolminske Ravne 900m.

 

Zbor planincev bo ob 8.00 uri pri Spodnji postaji gondole na Vogel. Cena karte bo 17,60 evra ali 15,20 evra za upokojence.

Nadaljevali bomo peš po smučišču po Srednji ali Zgornji poti v smeri vrha Vogla 1923m. ( 450m višinske razlike, 2h ) . Naprej bosta na izbiro dve poti: preko Žabiškega Kuka 1881m sestop na južno stran ali po markirani transverzalni poti

na planino Razor 1286m ( 650m, 2,30h ali 1,45h ) , kjer nas čaka kosilo:

Menu A = jota brez klobase =      6,- evrov

Menu B =  jota s klobaso              8.- evrov

Menu C = testenine z Bolonjsko omako ali golažem

( odvisno od razpoložljivosti, ker je konec poletne sezone ) = 8.- evrov

Na razpolago bodo tudi sladica, kava, čaj, pivo…

Prosim, da mi svojo izbiro menija sporočite ob prijavi do četrtka 3.10.2024.

Doplačila: karta za gondolo, kosilo na Razor planini, avtobus do Mosta na Soči = _____.- evrov

 

Informacije in prijave do četrtka zvečer na tel. št.:  031 591 375 – Valentina Bijol

041 627 891 – Martin Šolar

 

 

* V primeru slabega vremena imejte s seboj dežnik.

( Bohinjsko p-osebno ) !

 

Lep planinski pozdrav !

RAZPIS PROSTIH DELOVNIH MEST V KOČI POD BOGATINOM

Planinsko društvo Srednja vas v Bohinju za čas zimske sezone 2024/2025, predvidoma od decembra 2024 do aprila 2025, z možnostjo podaljšanja, razpisuje prosta delovna mesta za delo v Koči pod Bogatinom. 

KUHAR: pripravlja hladne in tople jedi ter sladice (toplotna obdelava, razdeljevanje na posamezne obroke, garniranje in dekoriranje), pri tem upošteva recepte in količinske normative za porabo živil in obroke gotovih jedil, delo opravlja higiensko, skrbno pazi na higieno in čistočo v kuhinji;

pogoji: 1 leto delovnih izkušenj, poskusno delo 1 mesec,

OSKRBNIK: odgovarja za poslovanje planinske koče, skrbi, da gostinsko osebje svoje dolžnosti pravilno in vestno opravlja, uvaja nove delavce, opravlja recepcijska dela, vodi rezervacijski sistem, sprejema goste in jih razporeja po sobah, streže gostom, zaračunava storitve, skrbi za nabavo živil, pijače, trgovskega blaga in potrošnega materiala, daje predloge za nabavo drobnega inventarja oz. osnovnih sredstev, sestavlja in oddaja dnevne obračune in druga poročila, odvaja gotovino;

pogoji: 3 leta delovnih izkušenj, poskusno delo 1 mesec, pogovorno in pisno znanje vsaj enega svetovnega jezika (zaželen angleški jezik), računalniška pismenost;


Od kandidatov pričakujemo, da imajo veselje za delo v planinski koči in sposobnost timskega dela. Delovno razmerje (ali druge oblike poslovnega sodelovanja – delo preko študentskega servisa, samostojni podjetniki,…) bomo sklenili za določen čas, s polnim, neenakomerno razporejenim delovnim časom, nudimo stimulativno plačilo in podporo vodstva društva.  Rok za prijavo je 10.10.2024.


Prijave na razpis pošljite na elektronski naslov: pd-srvas@siol.net
ali po pošti na naslov Planinsko društvo Srednja vas v Bohinju, Srednja vas 79, 4267 Srednja vas v Bohinju

Dodatne informacije: 031 341 821

Alpski botanični vrtec Baltazarja Hacqueta na Velem polju

Alpski botanični vrtec Baltazarja Hacqueta na Velem polju
Na Triglavu čudovito rde Zlatorogove cvetke ‒ triglavske rože, poleg njih pa odseva nebesna modrina v cvetih neboglasnice, sonce se blešči v zlatorumenih cvetovih dimka in v nasičeni modrini žare svišči v trajen spomin prvemu raziskovalcu naših Alp ‒ Baltazarju Hacquetu (prof. dr. Tone Wraber, 1938‒2010).

V osrčju Triglava, ob poti na naš najvišji vrh, stoji skalnat osamelec, ki varuje Vodnikov dom pred plazovi z Bohinjskih vratc. Na pobočjih, ki se dvigujejo proti Triglavu, rastejo tudi štiri triglavske cvetke, ki jih je leta 1782 opisal Hacquet: triglavska roža (Potentilla nitida), triglavska neboglasnica (Eritrichium nanum), triglavski dimek (Crepis terglouensis) in triglavski svišč (Gentiana terglouensis).
Botanični vrtec je posvečen znamenitemu naravoslovcu, zdravniku in učitelju Baltazarju Hacquetu. Bil je rojen okrog leta 1740 v Spodnji Bretaniji. Staršev ni poznal, vedel pa je, da je njegov oče plemiškega rodu. Šolal se je v jezuitskem kolegiju v Franciji, kjer so jezuiti svoje učence pripravljali za visoke službe v svetnih in duhovniških poklicih. Svoj študij je nadaljeval v Parizu, kjer se je odločil za študij kirurgije. Pozimi leta 1756 so ga vojaške oblasti vpoklicale v mornarico. V vojski je deloval kot vojaški ranocelnik. Leta 1766 je dobil mesto rudniškega zdravnika v Idriji. Hacquet je kljub svoji mladostni nestanovitnosti zdržal v Idriji sedem let, predvsem zaradi naravoslovja.
V Hacquetovem značaju je bilo več kvalitet: bil je špartansko preprost in nepopustljiv do samega sebe, imel je nepodkupljiv smisel za pravičnost in resnico.
Hacquet je bil eden tisti, ki je prvi odkril lepote slovenske gorske pokrajine. Bil je med pionirji razsvetljenstva. V idrijskem obdobju je Hacquet porabil svoj prosti čas za znanstveno raziskovanje v naravi. Na začetku 1777 se je povzpel iz Bohinja v dolino Sedmerih Triglavski jezer in dalje na Mali Triglav, s svojim nekdanjim učencem Willomitzerjem. Na vrh Triglava se je povzpel leta 1779.
V okolici Triglava je našel štiri znamenite cvetke in jih poimenoval po Triglavu: triglavski dimek, triglavski svišč, triglavsko neboglasnico in triglavsko rožo.
Njegovo delovanje je bilo zelo obsežno, bil je tudi eden izmed pionirjev krasoslovja. Za Slovence je najpomembnejše Hacquetovo delo v nemščini napisan obsežen popis Kranjske »Oryctographia carniolica«, ki je izšlo v štirih knjigah med letoma 1778 in 1789.
Leta 1773 je postal učitelj na ljubljanskem liceju in na babiški šoli. Leta 1787 je zapustil našo deželo in odšel za profesorja naravoslovja v Lviv v Ukrajini, po upokojitvi se je naselil na Dunaju, kjer je leta 1815 tudi umrl.
Ob 200. obletnici prvega vzpona na Triglav so mu 20. avgusta 1978 odkrili spominsko ploščo nad Vodnikovim domom: znanstveniku in planincu, ki je med prvimi stopil na vrh Triglava in svoj vzpon tudi znanstveno popisal. Ob spominski plošči so uredili tudi botanični vrtec ali alpinetum. V komisiji za varstvo gorske narave pri PZS so si zamislili njegov spomenik kot skromen botanični muzej v naravi.
Botanični vrtec je nekaj časa sameval, dokler se nismo pri društvu Jarina leta 2003 odločili, da vrtec obnovimo. Lansko leto smo postavili tudi novo tablo pri Vodnikovem domu.

Vabimo vas, da si vrtec ogledate.

Gorsko cvetje je nedvomno izjemen okras skalnatega Zlatorogovega kraljestva. Vedno nas preseneča s svojimi drobnimi lepotami barv, oblik in vonjav. Toliko lepote, združene na tem majhnem skalnatem hribu nad planinsko kočo, najdemo le malo kje.
Zavedajmo se, da smo v tej čudoviti gorski divjini samo občasni gostje. Bodimo spoštljivi do stalnih prebivalcev gora: rastlin in živali. Ob mogočnih gorah se zavemo svoje majhnosti in minljivosti. Naj tu šepeta tišina in naj se slišijo samo žvižgi gamsov in kriki planinskega orla.

Marija Zupanc

Stara Fužina, 21.7. 2023

KOČA NA USKOVNICI JE IMETNIK TRAJNOSTNEGA ZNAKA ZELENI KLJUČ

 

Certificate_GK_2023_page-0001Priloga 3 2 - KOČA NA USKOVNICI

 

OKOLJSKE INFORMACIJE IN INFORMACIJE O ZELENEM KLJUČU

PLANINSKA KOČA NA USKOVNICI

Zeleni ključ je mednarodni okoljski znak, ki pospešuje ozaveščanje in skrb za okolje, nastanitvenim in drugim gostinskim objektom, ki se zavzemajo za trajnostne poslovne prakse Njegov namen je prispevati k preprečevanju podnebnih sprememb z nagrajevanjem in zagovarjanjem objektov s pozitivnimi okoljskimi pobudami.

Ima stroge kriterije, ki pomembno vplivajo na učinkovito vodenje obrata in prispevajo k preobrazbi vedenjskih vzorcev. Vsebuje 80 obveznih kriterijev, ki jih izpolnjujemo in želimo si izpolniti tudi večje število neobveznih smernic, ki bodo naše gostišče še bolj približale vam. Skupaj zgradimo zeleno zgodbo.

V Planinski koča na Uskovnici vas pozivamo k varčnosti z električno energijo in vodo, okoljevarstvenemu vedenju ter odgovornem ravnanju z okoljem.

To med drugim vključuje :

  • Zavezo k namestitvi električne polnilnice za kolesa
  • Sestavine lokalnih dobaviteljev so sezonske in sveže
  • Zavezo k vključitvi lokalnih deležnikov za učinkovito zmanjšanje negativnih učinkov na okolje
  • Poziv k primernemu vedenju na lokaciji

 

Več o programu Zeleni ključ je dostopno na : https://www.zelenikljuc.si/

 

 

 

 

OBVESTILO O ODPRTOSTI PLANINSKIH KOČ

Koča pod Bogatinom bo do božično- novoletnih  praznikov ZAPRTA.  

Koča na Vojah je ODPRTA, v mesecu novembru bo zaprta. Do maja 2025 bo odprta vse vikende in v času šolskih počitnic.

Koče na Uskovnici je ODPRTA, od 4.novembra do božično-novoletnih praznikov bo odprta le ob vikendih, nato pa zopet vse dni.

Vodnikov dom na Velem polju bo odprt do 6.10.2024.

ČLANSTVO PZS – 2024

POSTANITE ČLAN PLANINSKE ZVEZE SLOVENIJE

Kategorije članstva

Zneski članarine PZS za leto 2024:

A polnoletna oseba – aktivni obiskovalec domačih in tujih gora z večjim obsegom ugodnosti 68,00 EUR
A/d družinski popust 61,80 EUR
B polnoletna oseba – aktivni obiskovalec domačih in tujih gora z osnovnim obsegom ugodnosti 32,00 EUR
B/d družinski popust 25,80 EUR
B1 polnoletna oseba – oseba, starejša od 65 let z osnovnim obsegom ugodnosti 24,00 EUR
S+Š srednješolec ali študent do vključno 26. leta starosti 21,00 EUR
S+Š/d družinski popust 17,00 EUR
P+O predšolski ali osnovnošolski otrok in mladostnik 9,00 EUR
P+O/d predšolski ali osnovnošolski otrok in mladostniki 7,20 EUR
 Strošek nove članske izkaznice je 2  EUR.

Članstvo traja od dneva včlanitve (plačila članarine) do 31. 1. naslednje leto.

Družinska članarina

Družinski popust v vrednosti 20 % se obračuna vsem družinskim članom (razen A in B1), kadar članarino plačajo vsi družinski člani sočasno. Za družinske člane se štejejo, poleg staršev, še mladi do vključno 26. leta, ki niso zaposleni ali so brez lastnih dohodkov. Za družino se šteje mati, oče in otrok ali mati samohranilka ali oče samohranilec z vsaj enim otrokom.

Način plačila

Članarino lahko poravnate v pisarni društva – Srednja vas v Bohinju 79, po predhodnem dogovoru na tel. 031 341 821 ali el naslov pd-srvas@siol.net.
Znesek članarine lahko nakažete na TRR PD Srednja vas v Bohinju, Srednja vas 79, 4267 Srednja vas v Bohinju:  SI56 6100 0002 6826 279 (DH), namen nakazila: specifikacija kategorije članstva (npr: A, B, S+Š/d…)

PRISTOPNA IZJAVA ZA NOVE ČLANE

Prednosti članstva

Pogoji zavarovanja

Seznam ugodnosti za člane PZS

 

 

PROGRAM PLANINSKIH IZLETOV VODNIŠKEGA ODSEKA BOHINJ ZA LETO 2023

Po zimski sezoni, ko smo planinci, alpinisti in gorski reševalci skupaj pripravili in izvedli pohod in turni smuk na Dobrač ter turne smuke z Rodice, Črne prsti in Velikega Draškega vrha, se po deževnem spomladanskem obdobju pripravljamo na planinske ture v kopnem. Vabimo vas, da se jih udeležite, za vsako turo posebej bo objavljen razpis!

Srečno in varen korak na vseh poteh po gorah!